نوزاد (مسافر کوچکی از بهشت)

نوزادی

بلاخره لک لک مهربان با بقچه نوزاد از راه رسید.

 نوزادی که صدای گریه اش اشک شوق مادر شدن را روی گونه های هر زنی جاری میکند ودستهای مردانه هر مردی را آرام ترین گهواره دنیا ،برای کسی که از امروز پدر خطابش می کنند.

پدر و مادر عزیز کودک شما قادر به صحبت کردن نیست و تا مدتی نمی تواند صحبت کند و فقط با گریه نیازهایش را عنوان می کند .

نیازهای کودک که با زبان گریه آنها را بیان می کند را بدانید :

گریه

۱_تشنگی و گرسنگی

۲_خواب و استراحت

۳_تعویض پوشک

۴_درداعضای داخلی بدن

۵_ترس

۶_گرما وسرما

که هر کدام از این گریه ها آهنگ مخصوص به خود دارد و شما به عنوان والدین باید زبان گریه کودک را درک کنید و هر چه سریعتر برای رفع نیازهایش اقدام کنید .

 

 

زبان بدن

دومین رفتار و حالت کودک بعد از گریه کردن، زبان بدن است که هر کدام از این حالتها حامل پیامی است که شما به عنوان والدین نوزاد باید پاسخی مناسب وبه جا تحویل نوزاد بدهید .

۱_ شادی و لبخند(همه چیز بر وفق مراد است )

۲_عصبانیت و بد خلقی(چیزی باعث رنجش شده)

۳_ مکیدن انگشت شست (گرسنه هستم)

۴_جمع کردن پاها در شکم (دل درد دارم،اسهال یا یبوست باعث دل درد من است . در حالت اسهال پاهایش را جمع کرده و رها می کند ولی در حالت یبوست پاها جمع می ماند و حالت دفع با زور و سرخی صورت و تعریق همراه است .)

۵_مالیدن چشمها(خوابم میاد)

۶_مالیدن گوش(گوشم دردمی کندو دچار عفونت گوش شده ام حالتی شبیه بغض به همراه دارد و گاهی اوقات تازه محل گوش را کشف کرده و با آن صداها را دنبال می کند، حالتی شبیه شادمانی در پی دارد .)

 

پس یادمان باشد نوزاد برای بیان نیازهای خود زبانی ندارد و وابسته ترین دوره زندگی خود را تجربه می کند.این را بدانید که توجه و رفع نیازهای کودک در دوران نوزادی یکی از مسایل مهم تربیتی برای آینده کودک است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *