زندگی کودکان در بازی شکل می گیرد

 چرا باید به بازی کودکان اهمیت بدهیم

به بازی کودکان اهمیت دهیم ،زیرا زندگی آنها در بازی ،شکل واقعی به خود میگیرد.

تلاش کنیم تا بازی ها متناسب با سن و روحیات بچه ها هماهنگ باشد. با دقت در تفکرات خلاق و پویایی کودکان در حال بازی می توانیم با چگونگی شخصیت آنهابیشتر آشنا شویم .

در بازی کودکان دخالت نکنیم ،اما راهنما کمک کننده خوبی باشیم (مادران به قاضی و بچه ها به بازی درست نکنیم ) این زبانزدی است رایج که هنگام نزاع در بازی به مادران توصیه می شود ،در بازی کودکان به صورت گروهی وارد نشوید و با همبازی شدن با کودکان راه دوستی ها را باز کنیم و راه پنهان کاری را ببندیم.

 

کاری کنیم که بازی به صورت تجربه ای لذت بخش در ذهن کودک باقی بماند. هیچ وقت در بازی امر ونهی نکنیم و با توجه به روحیه کنجکاو کودک ، به گونه ای او را راهنمایی کنیم که به تفکر مثبت و اندیشه خلاق و سازنده دست یابد.

مراقب باشیم که محیط بازی موجب آسیب جسمی ، فکری و یا روانی نشود .در انتخاب نوع بازی ، به سن و  جنس و توانایی های فرزندمان توجه کنیم ونوع و مدت زمان بازی کودکمان را طوری کنترل کنیم که از فشارهای هیجانی و روحی بیش از حد دور باشد( به ویژه بازی های رایانه ای ).

برای انتخاب بازی الگوهای صحیح و زمینه مناسبی را برای بازی های تقلیدی کودکانمان فراهم کنیم .از محدود کردن کودک در هنگام بازی بپرهیزیم.

وسایل بازی را متناسب با سن و رشد جسمی و ذهنی کودک تهیه کنیم .

آداب اجتماعی و چگونگی رفتار با دیگران را ضمن بازی به صورت غیر مستقیم آموزش دهیم.به مطالب و نحوه بیان کودکان در بازی توجه کنیم ،زیرا احساسات و مشکلات زندگی در بازی منعکس می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *