تربیت

هر موقع که سخن از کودکی می شود حتما به یاد روزهای خوب و تکرارنشدنی می افتیم. شاید بچگی ما همیشه سرشار از دلخوشی نبوده ولی لحظات خوب، لبخندها، شادی ها و گاهی گریه ها و غم های آن دوران بسیار شیرین است و یادآوری آن خاطرات حتما لبخند را به لب ما می آورد.اگر دنیای بزرگسالی و کودکی را با هم مقایسه کنیم می بینم که ما سه چیز را در دوران کودکی جا گذاشته ایم.
۱.شادمانی بی دلیل.
۲.دوست داشتن بی دریغ.
۳.کنجکاوی بی انتها.
«وقتی کودک هستیم به ندرت به آینده فکر می‌کنیم. این معصومیت باعث می‌شود بتوانیم از چیزهایی که بزرگسالان به ندرت از آن‌ها لذت می‌برند، لذت ببریم. روزی که ما از آینده ابراز نگرانی می‌کنیم روزی است که کودکی خود را پشت سر می‌گذاریم»
ما به عنوان والدین و مربیان بخش کودک نقش کلیدی در تربیت کودکان به عهده داریم با تعریفی از کودکی و خردسالی شما را با مراحل رشد تربیتی کودکان آشنا خواهم کرد .

کودکی یا خردسالی

کودکی  فاصلۀ سنی‌ بین ۳ تـا ۶ سالگی را شامل‌ می‌شود‌. این مرحله با توجه‌ به‌ رشد  جسمی و حرکتی‌ و پدیـد آمدن بـعضی‌ خصوصیات عاطفی و ذهنی در کودک، دوره‌ای پر از تحرک و نـشاط اسـت کـه به آن‌ دورۀ بازیگوشی و شیطنت هم گـفته مـی‌شود‌ اما کودکی زمان بروز و ظهور وجدان هم هست.
کودک انسان تربیت پذیر است و اگر والدین به  شیوه ها و اصول تربیتی آگاه باشند، از این ویژگی و تربیت پذیر بودن انسان به خوبی بهره می برند و کودکان خود را در رسیدن به انسانی بهتر شدن یاری می کنند.

بهترین سن تربیت کودک چه زمانی است؟

این سوال همیشگی شما پدر و مادرها است. اما واقعیت این است که تربیت یک موضوع دائمی بوده و شروع یا پایان ندارد. اما بهتراست شما توانایی کودک خود را در نظر بگیرید.

اولین جنبه تربیت که کودک با آن مواجه می‌شود تربیت اجتماعی است. دو سال اول کودک دنیای اطرافش راکشف می کند ؟ اگر  کودک از والدین و به خصوص مادر محبت و توجه کافی یگیرد دنیا را جایی امن و زیبا و دیگران را قابل اعتمادمی بیند اما اگر کودک احساس کند مادرش از نظر عاطفی وتوجه همراه او نیست دنیا را جایی ناامن و دیگران را افرادی غیر قابل اعتماد می بیند. این باور کودک که به آن سبک دلبستگی گفته می‌شود تمامی روابط اجتماعی فرد در آینده را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

کودک از تولد تا دو سالگی چهار مرحله را در رشد سبک دلبستگی پشت سر خواهد گذاشت.

مرحله اول : پیش دلبستگی در نوزاد

مرحله پیش دلبستگی سن تولد تا ۳ ماهگی نوزادان را در بر می گیرد . در این مرحله نوزاد از بازتاب های فطری مثل چنگ زدن ، لبخند زدن و گریه گردن با دیگران کمک می گیرد ، بو و صدای مادر خود را تشخیص می دهد ولی دلبسته نیست  و اهمیتی نمی دهد که به بزرگسال دیگری سپرده شود .

مرحله دوم : شکل گیری دلبستگی خردسال

مرحله دوم سن ۳ تا ۶ ماهگی کودکان را در بر می گیرد . نوزادان در این مرحله به مراقبت کننده آشنا به صورت متفاوت با یک غریبه پاسخ می دهند . وقتی یاد می گیرند که کارهایی که میکنند بر رفتار مراقبت کننده تاثیر دارد احساس اعتماد در آنها شکل می گیرد ولی هنوز وقتی از مراقبت کننده جدا می شوند اعتراض نمی کنند .

مرحله سوم : دلبستگی واضح کودک

مرحله دلبستگی واضح از سن ۶ تا ۸ ماهگی شروع شده و تا ۱۸ ماهگی تا دو سالگی ادامه می یابد . اکنون دلبستگی به مادر  واضح است و دوری از او کودک را  آزار می دهد و همیشه مادرش را زیر نظر دارد و اگر  از او جدا شود و یا فاصله بگیرد بلافاصله به تعقیب او می پردازد . در این مرحله هدف کودک حفظ نزدیکی با مادر است . جدایی از مادر  دلبستگی را زیاد و دیدن مادر این حالت را از بین می بردو حتی شدت و ضعف گریه هم به این موضوع ربط دارد؛ وتا ۱۲ ماهگی هم ادامه دارد و با دیدن افراد نا آشنا و غریبه مضطرب و ناراحت شده و خود را به والدین می چسبانند .
این واکنش کودک  ” اضطراب جدایی ” نامیده می شود  .

مرحله چهارم :  رابطه متقابل بین مادر و کودک

 از ۱۸ماهگی تا دو سالگی  رشد ذهنی به کودکان اجازه می دهد عوامل موثر بر رفت و آمد والدین را پیش بینی کندو در نتیجه واکنش به جدایی کم می شود .
کودک  حرکتها و هدف ها و برنامه های مادر را می فهمد و به درک احساسات و هیجان های مادر پی می برد و رفتار بهتری ازخود نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *