تحسین کارهای خوب

تحسین

بهداشت روانی تحسین

بهداشت روانی همان سلامت فکر و قدرت سازگار فرد با محیط و اطرافیان است همچنان که از جسم خود مراقبت می‌کنیم روح خود را نیز باید مقاوم‌تر کنیم تا زندگی بهتری داشته باشیم در زندگی چگونه بودن خیلی مهمتر از بودن یا نبودن است ایجاد فرصت برای شکوفایی استعدادها توانایی‌ها و کنار آمدن با خود و دیگران یکی از اهداف مهم و اساسی بهداشت روانی است.

اگر در یک جامعه یا خانه‌ای تحسین و تشویق کمتر انجام گیرد معمولا تفاوتی بین کار سخت و آسان یا کار صحیح و غلط نخواهد بود .

این خطری است جدی که کودکان  را تهدید می‌کند و اکثراً به بیماری درونی مبتلا خواهند شد ، چون فقط کار منفی آنها نمود پیدا می‌کند .

از این رو باید سعی کرد به هر موقعیتی کار خوب کودکان را تحسین کرد و البته باید صداقت در کار باشد تا اثر داشته باشد همیشه از کلمه من استفاده کنید. ( مثلاً من از کارهایت خوشحال شدم ) هر وقت سر جمله من بیاورید احتمال اثر کردن خیلی  بیشتر خواهد بودو همچنین اگر می خواهید تحسینی را منتقل کنیدبا نگاه مستقیم باشد .

یا وانمود کنید که بچه‌ها به این نتیجه برسند که به خاطر اینکه از توانایی‌های خودشان بهتر و صحیح‌تر استفاده نموده‌اند ،کارشان مورد تحسین قرار گرفته است بعضی مواقع تحسین را با سوال در شخصیت آنها قرار دهید مثلاً آیا فکر می‌کنی امروز کارهایت را بهتر انجام دادی و نمره خوبی گرفتی ؟ …اینجا خودشان رفتارشان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و بسیار خوشبین و خوشحال می‌شوند .

  پس در مجموع به این نتیجه می‌رسیم که هر کار مثبتی باید با ترفندهای خاص مورد توجه و تحسین دیگران قرار گیرد تا موجب تکرار و افزایش آن رفتار گردد تحسین و تشویق می تواند کلامی باشد مثل جمله دوستت دارم که بچه های شنیداری را ارضا میکند.یا تحسینی دیداری باشد یعنی برای کودک به عنوان جایزه هدیه ای کوچک در نظر بگیرید و برای کودکان لمسی آغوشی پر از نوازش و یا نگاهی پر از محبت .اگر رفتارهای خوب مورد توجه قرار نگیرند ،کم کم خاموش می‌شوند و به رفتاری نامطلوب تبدیل خواهند شد چون از نظر ما آن کار بد است لذا به مقابله می‌پردازیم و آنها درک خواهند نمود که جلب توجه با کار بد خیلی آسان‌تر است.
همیشه بعد از انجام دادن یک کار خوب کودکتان ،نتیجه هر چه که باشد به او بگویید من بهت افتخار می کنم وخوشحالم که چیز جدیدی یاد گرفتی.

 

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *