افسردگی

افسردگی
بهترين چيزهاى زندگی رایگان هستند!
لبخند،خانواده،دوستان،خواب،عشق،خنده و خاطرات خوب ،نمیدانم پس چرا ما انقدر نگرانیم؟!
چرا ساعتها می نشینیم و در افکار منفی غرق میشویم و افسردگی می کنیم؟
راستی اصلا افسردگی چیست؟
چه علائمی دارد؟
چطور افسردگی را تشخیص بدهیم؟

روش‌های درمان افسردگی چیست؟

  آیاکنار شما کسانی هستند که افسرده شده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه درباره افسردگی، علائم شایع افسردگی و روش‌های درمان آن بامن همراه شوید.

افسردگی چیست؟

افسردگی یک حالت خلقی شامل بی‌حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی‌علاقگی و بی‌میلی است و می‌تواند بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و تندرستی یک فرد تأثیر بگذارد.از توانایی انجام فعالیت‌های روزانه گرفته تا کنترل روابط عاطفی.
افسردگی (Depression)، یک اختلال روحی جدی اما رایج است که می‌تواند کیفیت زندگی فرد را پایین آورده و در موارد شدید و یا مزمن حتی باعث عجز و ناتوانی گردد. اختلالات روحی و تغییرات خلق و خو می‌تواند بر هزاران جنبه از زندگی فرد تاثیر بگذارد. از توانایی انجام فعالیت‌های روزانه گرفته تا کنترل روابط عاطفی.
درطول سال‌ها بررسی تخمین زده شده است که هر ۱ نفر از ۱۵ فرد بزرگسال به افسردگی مبتلا خواهد شد و یا حداقل بخش‌هایی از یک حادثه افسرده کننده را تجربه خواهد کرد.
افسردگی چه علائمی دارد؟

شایع‌ترین علائم افسردگی

از آنجایی که افسردگی هم در نوجوانان و هم در بزرگسالان دیده شده، نشان می‌دهد که این اختلال می‌تواند در هر سنی رخ دهد. اما نشانه‌های این اختلال بجای ناراحتی‌های زودگذر باید حداقل به مدت دو هفته ادامه پیدا کند تا افسردگی درفرد تشخیص داده شود.
نشانه‌های افسردگی می‌تواند خفیف یا حاد باشد و شامل:

احساس ناراحتی، ناامیدی و یا دلسردی.

از دست دادن علاقه و اشتیاق نسبت به چیزهایی که زمانی ازآنها لذت می‌بردید.

اختلالات خواب (بی‌خوابی یا بیش از اندازه خوابیدن).

کمبود انرژی و خستگی مداوم.

فکرکردن زیاد به مرگ یا خودکشی.

احساس گناه یا احساس بی‌ارزش بودن.

کاهش وزن در صورت عدم استفاده از رژیم‌های لاغری و یا افزایش قابل توجه اشتها.

مشکل تمرکز کردن.

آشفتگی،پریشانی یا بی‌قراری.

چرا دچار افسردگی می‌شویم؟

علت ابتلا به افسردگی چیست؟

مطالعات نشان می‌دهند که بعضی ازعوامل ژنتیکی،بیولوژیکی،محیطی و روانشناسی خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهند. این عوامل همچنین می‌تواند باعث افسردگی فردی و یا خانوادگی، تجربه تغییرات عمده زندگی،ضربه روحی و روانی،استرس و بعضی از بیماری‌های خاص فیزیکی و استفاده از داروها شود. البته نگران نباشید. این داروها برای همه چیز،ازکنترل فشارخون بالا گرفته تا درمان آسم، یا حتی کمک به ترک سیگار نیز نسخه می‌شوند.
بیماری‌های جدی و شدید و مزمن، همچون بیماری‌های قلبی یا دیابت، با میزان بالاتری از افسردگی همراه است. همینطور، مشکلات زودهنگام زندگی افراد همچون آسیب‌های روحی دوران کودکی در اثر آزار و اذیت جسمی و جنسی،نه تنها طی همان دوران بلکه در تمام طول زندگی فرد به مبتلا شدن به میزان بالایی از افسردگی ارتباط پیدا می‌کند.

انواع اختلال افسردگی

در کنار افسردگی حاد یا اختلالات افسردگی و طول دوره و شدت آن، انواع دیگری از افسردگی نیز وجود دارد. سازمان ملی سلامت روان (NIMH) در این‌باره چند مثال آورده است:

اختلال افسردگی مزمن

اختلال افسردگی مزمن که دیستیمیوم (Dysthymia) نامیده می‌شود شامل آن دسته از نشانه‌های افسردگی است که حداقل به مدت دوسال به طول می‌انجامد. این نوع از افسردگی شدید نیست اما ماهیت ادامه‌دار این اختلال می‌تواند به صورت قابل توجهی در زندگی فرد و روابطش با وجود نشانه‌هایی همچون از دست دادن اشتیاق به فعالیت‌های روزانه و ناامیدی، مشکل ایجاد کند.

افسردگی پنهان

افسردگی پنهان، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روحی و روانی است که برخی افراد بنا به دلایل فرهنگی و ترس از انگ خوردن یا از دست دادن موقعیت شغلی، سعی در مخفی کردن آن از دیگران دارند. کسانی که به افسردگی پنهان دچارند، به‌راحتی می‌توانند افسردگی خود را از دیگران مخفی کنند به‌طوری که کسی متوجه وضعیت‌شان نشود.

افسردگی پنهان اختلالی که این روزها بدلیل مشکلات زندگی بسیار شایع شده است. (بخصوص در زنان)

علتهای ابتلا به افسردگی شدید
  • تجارت دردناک گذشته و افسردگی شدید
  • مصرف برخی از داروها
  • مشکلات ارتباطی و افسردگی
  • مرگ یا از دست دادن عزیزان و افسردگی شدید
  • ژنتیک یکی از دلایل مهم افسردگی شدید
  • اتفاقات مهم (چه مثبت چه منفی ) زندگی
  • مشکلات شخصی و افسردگی
  • بیماریهای جدی و مزمن و افسردگی بالینی

درمان افسردگی

چهار روش اصلی 

۱-روان درمانی

۲-داروهای ضد افسردگی

۳-نورومدولاسیون و تغییر سبک زندگی که هر کدام به جنبه‌های مختلف این اختلال می‌پردازد.

۴-افسردگی شدید و مزمن به ترکیب دارو و درمان شناختی رفتاری بهتر جواب می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *