افسردگی بعد از زایمان

افسردگی پس از بارداری

افسردگی بعد از زایمان

پریناتال و یا افسردگی بعد از زایمان که بعضی از خانم‌ها را درطول دوره حاملگی و یا پس از فارغ شدن درگیر می‌کند و نشانه‌هایی همچون ناراحتی شدید، گریه کردن، اضطراب، اختلالات غذایی و خستگی دارد که می‌تواند چالش‌های دوران حاملگی یا مراقبت از نوزاد تازه متولد شده را برای مادر مشکل سازد.

 

مادر افسرده مسلما نمی‌تواند مانند یک مادر سالم برای کودکش ، مادری کند، چرا که غم فراوان و رنج حاصل از افسردگی، مانع از تعامل مثبت با کودکش  می‌شود. کودک به دلیل افسردگی مادر همیشه مورد غفلت واقع می‌شود.با بی‌حوصلگی پس زده می‌شود؛ پس مجبور است در تنهایی خود آرام بگیرد، چون مادر انرژی کافی ندارد تا با او همراه شود و هر موقع صدای گریه  کودک را می‌شنود خودش هم نا  آرام می شود . مادر افسرده گذشته و حال کودک را به گونه‌ای غمگین و تاریک رقم می‌زند به طوری که آینده او هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 

درمان افسردگی بعد از زایمان

این نوع افسردگی مانند هر افسردگی دیگری درمان می‌شود. حمایت، مشاوره (گفتگودرمانی) و داروهای تجویزی (ضد افسردگی‌ها) می‌تواند کمک کننده باشد. با پزشک خود در مورد بهترین روش درمانی صحبت کنید. اگر فکر آسیب رساندن به خود یا کودک‌تان دارید، فورا کمک بگیرید.

روان درمانی

صحبت با یک روانپزشک، روانشناس یا یک متخصص سلامت روان دیگر میتواند به شما کمک کند تا با احساسات خود کنار بیایید.انواع خاصی از درمان، مانند درمان شناختی-رفتاری ، می‌تواند به شما یاد دهد که افکار و الگوهای منفی را که به افسردگی شما کمک می‌کنند شناسایی کنید و راه‌هایی برای شکستن این چرخه فکری منفی بیاموزید.

دارو درمانی

انواع مختلفی از داروها برای درمان افسردگی بعد از زایمان وجود دارد. همه آنها باید توسط پزشک شما تجویز شود. رایج‌ترین نوع آن داروهای ضد افسردگی است. داروهای ضد افسردگی می‌توانند به تسکین علائم افسردگی کمک کنند و برخی از آنها را می‌توان در دوران شیردهی مصرف کرد. داروهای ضد افسردگی ممکن است بعد از چند هفته تاثیر خود را نشان دهند.

رایحه درمانی

استفاده از رایحه درمانی به عنوان یک درمان کمکی برای اضطراب و افسردگی بعد از زایمان اثرات مثبتی دارد. اسانس‌هایی که بیشتر برای اضطراب و افسردگی استفاده می‌شوند عبارتند از: اسطوخودوس، یاس، یلانگ یلانگ، چوب صندل، ترنج و گل رز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *