اضطراب جدایی

اضطراب:

درون هر کدوم از ما منتقدی وجود داره به نام اضطراب ، که هدفش همیشه حمایت از ماست و سعی داره با پیش بینی یا گوشزد کردن خطرات احتمالی ما را از آسیب دور کنه اما متاسفانه در بخش زیادی از گفته هاش اغراق شده و متاثر از خطاهای_شناختی بوده و به جای اینکه کمک کننده باشه بیشتر با به وجود آوردن استرس و نگرانی های فراگیر ، عملکرد سالم و افکار_سالم را از ما می گیرد.
به این منتقد_درونی میشه گفت آسیب رسان.
منتقد_آسیب_رسان اصطلاحیه که اولین بار روانشناسی به نام یوجین_ساگن از اون برای توصیف صدای_درونی_منفی که به فرد حمله می کنه و اونو مورد قضاوت قرار میده استفاده کرده و ما امروزه می دونیم که همه ی افراد چنین صدایی را در ذهنشون دارن اما نکته اینجاست که افراد با عزت_نفس پایین متاسفانه منتقد آسیب رسانشون خطرناک تر و قوی تر شده و به مرور زمان جای منتقد_سالم شونو می گیره.
این حالت اضطراب جدایی در کودکان وابسته به مادر بسیار دیده میشود
علایم اضطراب جدایی در کودکان چیست ؟

اضطراب -جدایی -کودکان
اظطراب جدایی در کودکان ۳ تا ۷ سال

اضطراب جدایی در کودکان چیست؟

اضطراب جدایی، اضطرابی شدید در مورد جدایی از خانه یا افراد است که به آنها دلبستگی دارد.
این اضطراب در بچه‌هایی که برای اولین بار به مهد کودک پیش دبستانی یا دبستان می‌روند ،دیده می‌شود و یک روند طبیعی است ولی اگر تداوم یابد و مدام تکرار شود، به عنوان یک مشکل باید به آن توجه کنیم.
_علائم اضطراب جدایی:در این دسته از کودکان لااقل سه علامت مربوط به نگرانی شدید نسبت به جدایی از والدین دیده می‌شود:
۱. امتناع از رفتن به مدرسه
۲. ترس و ناراحتی هنگام جدایی
۳. در هنگام جدایی یا مدرسه رفتن این کودکان دچار دل درد، سردرد و حالت تهوع می‌گردند.
۴. در هنگام شب دچار کابوس‌های مربوط به جدایی و مرگ و ترس از دست دادن افراد می‌شوند ‌.
۵.در نقاشی های آنها خط‌های شکسته هاشور، هاشور زدن‌های فراوان و رنگ‌های تیره بیشتر دیده می‌شود.

 

برای کنترل اضطراب جدایی چه باید کرد؟

۱٫ در ابتدا باید به والدین آموزش‌های خاص و ویژه‌ای داد که چگونه باید از کودکان خود حمایت کنند ولی نه حمایت بی‌رویه و بیش از حد خود.
۲.در هر صورت کودک باید به مهد یا مدرسه برود.
۳. چون اضطراب برای کودک خیلی آزار دهنداست ، می بایست توسط یک روانشناس مورد روان درمانی قرار گیرد و در صورت نیاز و در نهایت اگر ضرورت ایجاد کرد از دارو نیز کمک گرفت .(( به والدین توصیه می‌شود که بر حسب رشد کودکان خود ،به آنها مهارت‌های لازم برای استقلال را آموزش بدهند و بی دلیل کودکان خود را نترسانند تا به هنگام جدایی یا تنهایی، کودکانشان دچار این مشکلات نگردند. تحقیقات نشان داده که این کودکان دارای پدرانی عصبانی یا کم رابطه با کودکان خود هستند بنابراین آموزش و درمان برای والدین در اولویت قرار دارد.))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *